Jak oświetlić pokój dziecięcy?

Duża ilość naturalnego światła wpadającego przez duże okna, funkcjonalne i piękne oświetlenie, to ważne elementy funkcjonalnie wyposażonego pokoju dziecięcego. Współczesne pomysły na oświetlenie miejsc, w których przebywają dzieci, mają na celu stworzenie przyjemnego środowiska, w którym dziecko nie tylko uczy się i bawi, ale również dobrze rozwija. Czytaj dalej i sprawdź, jak oświetlić pokój dziecięcy.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność w oświetleniu

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest ważnym krokiem do stworzenia bezpiecznej i funkcjonalnej przestrzeni. Dla każdego rodzica bezpieczeństwo ma nadrzędne znaczenie przy wyborze wystroju pokoju dziecka. Jak często się okazuje, istotne znaczenie mają zarówno lampy dziecięce, jak i inne elementy oświetlenia. Dlatego dobrze zaplanuj ilość i rodzaj źródeł światła, które nie stanowią zagrożenia dla dzieci i dobrze wkomponują się w wystrój pokoju.

Lampy dziecięce – jakie wybrać

Zabierając się za projektowanie oświetlenia do pokoju dziecka, prawdopodobnie będziesz rozważać kupno lampy podsufitowej lub biurkowej. Takie właśnie lampy są najczęściej wybierane do pokoju dziecięcego. Warto wziąć pod uwagę wszystkie rozwiązania, które mogą rozjaśnić przestrzeń i zapewnić zarówno oświetlenie otoczenia, jak i oświetlenie skoncentrowane na części przestrzeni np. biurku. 

Żyrandole to wyrafinowany sposób na wprowadzenie pewnej elegancji do pokoju dziecka. Najlepiej sprawdzają się jako sposób oświetlenia całego otoczenia. Żyrandole z pewnością przypadną do gustu dziewczynkom nie tylko ze względu na charakterystyczny wygląd, ale też emitowanie delikatnej poświaty ze zdecydowanie kobiecym akcentem. Nie znaczy to jednak, że tego typu lampy dziecięce są zarezerwowane jedynie dla małych dam. Żyrandole mogą mieć również akcenty lubiane przez chłopców, takie jak mosiężne wykończenia lub żarówki w stylu loftowym. Dzięki takim zdobieniom takie lampy są bardzo uniwersalne.

Tradycyjnie, czy nowocześnie?

Lampka nocna to świetny sposób na oświetlenie pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, czy Twoje dziecko boi się ciemności, czy lubi delikatne oświetlenie pomieszczenia, w którym zasypia. Takie lampki mogą być zasilane tradycyjnie lub posiadać wbudowane baterie. Każda lampka jest wyposażona w źródło światła osłonięte ozdobnym elementem lub powierzchnią, która ma za zadanie rozpraszać i przytłumiać jasność. W ten sposób sprawia, że emitowana jest jedynie delikatna poświata.

Popularne w pokojach dziecięcych są kinkiety, czyli lampy ścienne. Tego typu lampy dziecięce są szczególnie dobrym wyborem w pokoju malutkiego dziecka. Dzięki umieszczeniu na ścianie, mocne źródło światła nie oślepia malucha.