Czym charakteryzuje się styl wnętrzarski vintage?

Urządzanie mieszkań w stylu vintage nie przestaje być modnym rozwiązaniem. Ta konwencja aranżacyjna odnosi się do trendów sprzed lat. Warto wiedzieć, że możliwe jest stworzenie wystroju nawiązującego do różnych epok. W dyskusjach na temat tego stylu pojawiają się pewne kontrowersje.

Dotyczą wykorzystania starych lub nowych mebli oraz zamiennego używania nazw vintage i retro. Co należy wiedzieć o tych trendach?

Aranżacja vintage – czyli jaka?

Celem stylu vintage jest stworzenie unikalnego wystroju poprzez wkomponowanie elementów z innej epoki. Antyki i starsze meble mają nadawać pomieszczeniom „duszy”. Styl ten stanowi kontrast wobec aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych, w których stawia się na funkcjonalność. Wnętrza vintage mają być przytulne, z dozą ekstrawagancji. Należy też pamiętać o spójności w dobieraniu mebli z określonego dziesięciolecia.

Wnętrza w stylu vintage nie mają być jednak kopią dawnego stylu. Chodzi tu o estetyczne połączenie wiekowych elementów ze współczesnym wyposażeniem. To, na jakie meble warto postawić zależy od wybranego okresu w historii. W aranżacjach vintage często wykorzystuje się takie meble jak fotele uszaki i muszelki, komody z lakierowanego drewna lub dywany z orientalnymi wzorami. Ważnymi elementami mogą być też drewniane podłogi, wesołe kolory o intensywnych odcieniach oraz połączenie bieli z czernią.

Czy vintage i retro to ten sam styl?

Choć pojęcia te bywają używane zamiennie, należy pamiętać, że w aranżacjach vintage wykorzystuje się autentyczne meble z dawnych czasów. W stylu retro zastępują je wyprodukowane współcześnie elementy postarzane. Przemyślana aranżacja z ulubionej epoki z pewnością będzie dobrze się prezentowała.