Pompy ciepła – czy są skuteczne?

Szukając alternatywnych sposobów na ogrzewanie swoich domów, coraz więcej osób sięga po innowacyjne rozwiązanie w postaci pomp ciepła. Jest to sprzęt, który może występować w kilku wariantach. Wyjaśniamy, jak działa i czy jest w stanie ogrzać dom zimą.

Zasada działania pomp ciepła

W mechanizmie takiej pompy krąży ciecz zmieszana ze środkiem przeciwzamrożeniowym. To właśnie ona odpowiada za pobieranie ciepła z otoczenia, na przykład z gruntu. Wyjątkiem są pompy korzystające z energii powietrznej. W tym wypadku powietrze jest zasysane przez wentylator, a ciepło dostaje się do urządzenia bezpośrednio z otoczenia. Każda pompa ciepła ma swój obieg, w którym znajduje się czynnik chłodniczy w formie gazu. Ten element mechanizmu pompy przyjmuje energię ze środowiska, znajdując się w parowniku, gdzie jak sama nazwa wskazuje, dochodzi do jego odparowania. Pozyskana w ten sposób para jest pobierana przez sprężarkę, w której temperatura czynnika chłodniczego staje się coraz wyższa. Kolejny etap procesu pozyskiwania i przetwarzania energii przez pompę ciepła to przedostanie się czynnika do skraplacza, gdzie gaz znajduje się pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu ulega skropleniu i oddaje zawarte w nim ciepło. Ostatni etap to przekazanie ciepła do instalacji grzewczej oraz magazynujących go zasobników. W większości przypadków krąży z nich woda, która pobiera ciepło pozyskane w skraplaczu. W zależności od rodzaju instalacji ciecz może wędrować do grzejników, ogrzewania podłogowego lub do zbiorników z ciepłą wodą użytkową.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Gruntowa pompa ciepła

Urządzenie pobierające ciepło z energii zawartej w ziemi. Jego montaż wymaga wykonywania głębokich odwiertów w ziemi lub zastosowania wymiennika poziomego, który stwarza konieczność posiadania działki o dużej powierzchni. Ta pierwsza opcja wymaga umieszczenia kolektora na jak największej głębokości, gdzie temperatura gruntu jest stała. Wymienniki poziome pobierają ciepło z jego płytszych warstw, które są nagrzewane promieniowaniem słonecznym. W tym wypadku trzeba się liczyć z wahaniami temperatury w czasie różnych pór roku. Niezależnie od wyboru ten rodzaj pomp wykazuje się dużą skutecznością, ale ich instalacja nie należy do najtańszych.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrze pompy ciepła cieszą się największą popularnością wśród Polaków. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują energię zawartą w powietrzu. Ich montaż nie wymaga przeprowadzania żadnych odwiertów lub posiadania dostępu do źródeł wody. Co ważne, instalacja takich pomp może zostać wykonana zarówno na etapie budowy domu, jak i w przypadku już istniejących budynków. Należy zaznaczyć, że jest to najtańsza opcja na rynku.

Wodna pompa ciepła

Pompa wymagająca dostępu do źródła wody. Może to być znajdujący się niedaleko domu zbiornik, na przykład rzeka lub staw lub wykopana w tym celu studnia głębinowa. Warto zaznaczyć, że woda pozyskiwana z gruntu cechuje się dodatnią temperaturą przez cały rok. Minusem takie rozwiązania jest ryzyko obecności zanieczyszczeń w wybranym zbiorniku wodnym.

Pompa ciepła – dom bez rachunków za ogrzewanie

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które może być całkowicie samowystarczalne. Wymaga dostępu do prądu, ale ten można pozyskiwać z instalacji fotowoltaicznej. Takie połączenia sprawia, że korzystanie z pompy wiąże się z zerowymi kosztami jej eksploatacji. Odpowiednio dobrana pompa pozwala na częściowe, a w niektórych przypadkach całkowite uniezależnienie od tradycyjnych systemów grzewczych. Dzięki temu wysokie rachunki za ogrzewanie pozostają tylko nieprzyjemnym wspomnieniem. Co ważne, osoby decydujące się na takie rozwiązanie mogą liczyć na dofinansowanie z państwowego budżetu. Inne zalety pomp ciepła to między innymi:

  • łatwość obsługi – pompy nie wymagają codziennego doglądania i mogą funkcjonować bez ingerencji jej użytkowników,
  • bezpieczeństwo – opisywane urządzenia nie stwarzają ryzyka wybuchu,
  • trwałość – pompy wysokiej jakości cechują się żywotnością wynoszącą około 30 lat,
  • niewielkie rozmiary – pomimo swojej wysokiej efektywności pompy zajmują niewiele miejsca.

Inwestycja w montaż pomp ciepła to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba Polaków. Urządzenia mogą pozyskiwać energię z gruntu, powietrza lub wody. W zależności od potrzeb przekazują ciepło do instalacji grzewczych lub w celu podgrzewania temperatury wody użytkowej. Są ekologiczne i dają możliwość znacznego obniżenia wysokości rachunków za prąd. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, mogą liczyć na znaczące dofinansowanie z budżetu państwa.