Prostota i bliskość z naturą, czyli o wnętrzu i meblach rustykalnym

Historia rustykalizmu rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas to amerykański przedsiębiorca Thomas Lee wykonał krzesło stworzone z zaledwie jednej deski, które miało służyć do wypoczynku na zboczach amerykańskich gór.

Musaka chair – pierwszy rustykalny mebel

Projekty mężczyzny zaczęły rozpowszechniać się po świecie, a potrzeba tworzenia prostych, bliskich naturze form dała początek stylowi rustykalnemu.

Styl rustykalny – powrót na wieś

Styl rustykalny kojarzony jest ze wsią i dworkami XIX i XX wieku. Proste, masywne meble i formy okalane są przez wszechobecne drewno i kamień, a jakość wykorzystanych materiałów jest istotniejsza od ilości. Dodatki są proste – często wykonane z ceramiki, żelaza bądź miedzi. W pomieszczeniach dominują barwy ciepłe: beże, jasne brązy i złamane biele. Istotną rolę odgrywają też ludowe wzory i polne kwiaty usytuowane w wazonach. Wszystkie te zabiegi mają na celu zapewnienie spokoju ducha i bliskości natury zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i idei Slow life.

Meble w stylu rustykalnym

Najczęściej stosowanymi materiałami, jeżeli chodzi o meble są: drewno, rattan i wiklina. W stylu rustykalnym powinny być one przede wszystkim masywne, proste, surowe, twarde i solidne, a także funkcjonalne i wygodne. W pomieszczeniach urządzonych na ten styl najlepiej sprawdzą się meble stare, ale w dobrym stanie – można je chociażby znaleźć na strychu i odnowić, zbudować samemu albo poszukać w sklepach z antykami. Materiały wykorzystane do ich stworzenia powinny być w jasnych, ciepłych barwach. W przypadku sprzętu AGD do kuchni, warto poszukać takiego specjalnie stylizowanego na stary – nada to naszej kuchni wyjątkowy charakter.

Piękno w prostych formach stylu rustykalnego

Styl rustykalny, pomimo swoich nawiązań do tradycji, świetnie nadaje się także do współczesnych mieszkań. Rustykalne meble i dodatki sprawią, że nasze domy staną się przytulniejsze, a odpoczynek, praca i przyjmowanie gości będą pełne szczęścia i przyjemności. W końcu tak działa na nas kontakt z naturą.